V. Filip: Ekonomická krize a pomoc občanům

7. 1. 2019

Máme před sebou další ekonomickou krizi, která bude citelná pro nás pro všechny. Žel, někteří ekonomové a politici si to stále nepřipouští. Je nutné se připravit na nejhorší a ochránit především občany naší země.

            Neoliberální model, který může za rozpad sociálního státu, dávno zkrachoval. Doplatila na něj nejen Česká republika, ale i Evropa. Stali se z nás, žel, pokusní králici této zcela asociální ideologie. Stejně tak nás ohrožuje byrokracie ze strany Bruselu a diktát mnohých nadnárodních společností, které zase ovládají naše výrobce. To je jen hrstka faktorů, kvůli kterým se nevyhnutelně řítíme do další krize. Naším úkolem je - jak se na ni dostatečně připravit!

            Existuje několik řešení, jak vyvést společnost z krize a zabránit nejhoršímu. Řešením ale není neoliberalismus, ale vědecky podložená řešení socialistické cesty. Neoliberálové nemyslí v těchto krizových scénářích na nejslabší a potřebné, kteří se jen těžko mohou bránit sociálním dopadům krize. Evropská unie nám opravdu nepomůže. Sama již delší dobu prochází krizí nejen ekonomickou, ale zejména politickou a společenskou. Jak jsem se již několikrát vyjádřil, v EU jde především o krach neoliberálních teorií řešit potřeby občanů, ale také o boj o suverenitu mnohých členských států, kterou doslova drtí bruselský sebestředný aparát, v jehož čele stojí Jean-Claude Juncker.

            Každý z nás má právo žít ve stavu fyzické, duševní a sociální pohody. Reálná chudoba je faktickým porušením lidských práv. A nesmíme zapomínat, že jedním ze základních lidských práv je také právo na rozvoj. Doufám, že si to uvědomují i ostatní, především představitelé bývalých pravicových vlád, kteří na lidi mnohdy nebrali žádné ohledy. A právě oni přispěli k této příští krizi…

            KSČM hájila a vždy bude hájit zájmy občanů, kteří jsou pro nás na prvním místě. Proto budeme v tomto roce hledat taková řešení, která nám pomohou v tom, abychom ochránili především občany této země.

Autor: 
Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM a 1. místopředseda PS P ČR.